Expoliva 2019’un Düşündürdükleri

Expoliva 2019, İspanya’nın Jaén şehrinde 15-18 Mayıs tarihleri arasında yapıldı. Üçüncü kez ziyaret etme fırsatını bulduğum bu organizasyon, beni yine fazlasıyla etkiledi. Yine dünya zeytinciliğinin nereye doğru evrildiğini anlamak açısından bu fuar ayrı bir önem taşımaktaydı. Bir yetiştirici olarak, özellikle çeşit ıslahı konusundaki baş döndürücü gelişmelerden çok etkilendim. Özellikle Todolivo’nun yeni geliştirdiği bir Arbosana i-43 x Koroneiki i-38 melezi olan Todolivo I-15, süper entansif sisteme uygunluğu ve özellikle Vertisilyum’a dayanıklılığı açısından dikkat çekiciydi. Ayrıca, Plantas Continental firmasının Expoliva 2017’de görücüye çıkardığı Vertisilyum’a dayanıklı ‘Vertirés®’ klon anacına aşılı farklı zeytin çeşitlerinin fidanlarını görme fırsatımız oldu. Kıskandım doğrusu…

Makina, alet-ekipman açısından da fuar çok zengindi. Süper entansif sistemde kullanılan sıra üzeri hasat makinalarının başlıca üreticileri yine fuardaydı.

Fuarın zeytinyağı bölümü ise yine çok zengindi. Ayrı bir binada, çok geniş bir salonda, kare şeklindeki stantlarda, dünyanın her tarafından 180’i aşkın farklı marka, ambalajlı natürel sızma zeytinyağı görüş ve tadıma sunulmuştu. Yine her gün ziyaretçi akınına uğrayan fuarda, sürekli tadım panelleri yapıldı. Bu fuarda da, geleneksel “monovaryetal” (Arbequina, Coratina, Hojiblanca, Picual) yağların yanında, çok sayıda “kupaj” yağ görücüye çıkmıştı. Farklı ülkelerden (Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz, Şili, Arjantin vd.) çok sayıda 3’lü, 4’lü hatta 6’lı kupajları görmek mümkündü. Birbirinden leziz bu yağları doyasıya tattık. Her zamanki gibi, dostumuz Victor Serrano, “Finca la Torre” markalı yağıyla, BIOL 2019’da Extra Gold kategoride yer alarak geleneği bozmadı.

Organizasyonun en üzücü yanı ise, yine ülkemizden bir tek markalı üreticinin bile zeytinyağı fuarında yer almamasıydı. Yıllardır fuarın makine bölümünde yer alan POLAT firmasının, bu kez son anda katılımdan vazgeçmesi ile, Türkiye’nin adını duyurma görevi sadece HAUS firmasına kaldı. Stantta ziyaret ettiğim değerli meslektaşım İlker Bey’le yaptığım görüşmede, fuarın kendileri açısından çok verimli geçtiğini ve önemli bağlantılar kurdukları bilgisini aldım. Kendilerini kutluyorum. Yine, en azından birkaç markalı yağımız fuarda yer alıp, farklı ülkelerin yağlarıyla, boy ölçüşebilirdi düşüncesindeyim.

Expoliva 2021’de daha çok Türk firması görmek dileğiyle…

Görseller için tıklayınız.